اخبار, رویدادها

کمپرسور وکیوم

کمپرسور وکیوم

کمپرسور وکیوم با پمپ هوا چه تفاوتی دارد؟

کمپرسور وکیوم با پمپ های هوا تفاوت های بسیاری دارند. هر یک تنوع گسترده ای از کاربرد در کارخانجات صنعتی، حمل و نقل، پزشکی، داروسازی، هوا فضا، هسته ای، صنایع غذایی، چاپ و بسته بندی و…کاربرد های بی شماری دارند. اما هر یک از پمپ های وکیوم و کمپروسور هوا در واقع چه کاری انجام می دهند؟ و تفاوت اساسی پمپ خلا و کمپرسور هوا در چست؟

ما در این مقاله به شما در یادگیری تفاوت میان پمپ خلا و کمپرسور هوا و همچنین در تصمیم گیری در مورد راه حل مناسب برای نیاز شما کمک خواهیم کرد.

کمپرسور وکیوم چیست؟

همانطور که از نام آن مشخص است پمپ خلا یک وسیله مکانیکی می باشد که جهت ایجاد خلا استفاده می شود. این کار را با انتقال گاز و هوا به خارج از سیستم به منظور ایجاد یک محیط امن برای جا به جایی ایمن و یا انتقال مایعات انجام می دهد. پمپ خلا در مواردی برای جا به جایی و انتقال گازها به کار می رود.

پمپ های خلا در خانه ها و در محیط های صنعتی و تجاری کاربرد های زیادی دارند. برای مثال کاربرد پمپ های خلا را میتوان در تولید موارد زیر مشاهده نمود:

  • ماشین لباسشویی
  • خودرو ها
  • هواپیماها
  • تهویه مطبوع
  • آبیاری و کنترل سیل

در مواردی که قصد انتقال یک مایع از یک محیط به محیط دیگر را با اطمینان زیاد داریم پمپ خلا بهترین گزینه برای این کار میباشد.

کمپرسور وکیوم چگونه کار می کنند؟

پمپ خلا فشار های مختلفی را در فضا های زیاد و کم در دستگاه ایجاد می کند. ذرات به طور طبیعی از یک محیط با فشار بالا به یک محیط با یک فشار کم جریان می یابند بنابراین فضای زیادی تخلیه می گردد و موجب مکش می شود که خلا ایجاد می نماید. انواع پمپ های خلا وجود دارند که با روش های مختلف کار می کنند.

انواع کمپرسور وکیوم

پمپ خلا گیر انداز

این نوع از پمپ های خلا گاهی به عنوان پمپ دام گیر یا پمپ گیرنده شناخته می شوند.از تبرید برای خنک کردن هوا در یک محیط محدود استفاده می شود. و موجب ایجاد تراکم می شود ،سپس میتوان مایعات را خارج کرد. نوع دیگریی از پمپ های خلا گیر انداز که با پمپ های یونی شناخته می شوند. با استفاده از میدان الکتروبونی موجب ایجاد میعان می گردند.

کمپرسور وکیوم

کمپرسور وکیوم

پمپ خلا دیافراگمی یا کمپرسور وکیوم دیافراگمی

کمپرسور وکیوم یا پمپ خلا دیافراگمی بسیار دقیق می باشد و مورد استفاده در مصارف صنعتی است. روش کار پمپ خلا دیافرامی به این صورت می باشد که از یک جفت دایفراگم مکانیکی استفاده می نمایند. که با حرکت به عقب و جلو فشار را کم و زیاد می کنند. سوپاپ در این نوع از پمپ های خلا مانع از خروج مایعات می گردد.

پمپ خلا انتقال حرکت

در این نوع از کمپرسور وکیوم با استفاده از یک دستگاه چرخان برای انتقال هوا یا گاز از ورودی به خروجی آن ،یک منطقه کم فشار ایجاد می نماید سپس خلا بوسیله یک شیر آب بندی می گردد. این از پمپ های خلا گاهی به عنوان پمپ خلا جنبشی نیز شناخته می شوند.

پمپ خلا جابجایی مثبت

در این نوع از کمپرسور وکیوم دارای دو حفره متفاوت است که یکی از آن ها از دیگری گسترده تر است. که جریان مداوم قدرت را فراهم می نماید مکش ایجاد می کند. این طرح انعطاف پذیری به پمپ خلا می بخشد و آن را بری استفاده در تنظیمات و شرایط مختلف ایدآل می کند.

کمپرسور هوا چست؟

پمپ ها به روش های گوناگونی می توانند برق را به هوای فشرده تبدیل کنند به همین علت انواع گوناگونی از کمپروسور وجود دارد.

کمپرسور وکیوم

کمپرسور وکیوم

کمپرسور های پیستونی(رفت و برگشتی)

این نوع از پمپ هوا با استفاده از یک پیستون داخل یک سیلندر مشابه موتور احتراق دراتوموبیل کار می کند. و هوا را تا زمانی که به اندازه کافی ذخیره شود وارد محفظه یا تانک باد می نماید. هوا تا زمانی که مورد استفاده قرار گیرد می تواند داخل محفظه ذخیره بماند. بسته به اینکه از یک پیستون یا دو پیستون استفاده شود کمپرسور رفت و برگشتی می تواند یک عملکرده یا دوکاره باشد.

کپرسور هوای پیچ(روتاری)

پمپ های هوای دوار که گاهی به عنوان پمپ های گردان پیچ شناخته می شوند از شیارهای مارپیچ برای هدایت هوا به داخل محفظه  استفاده می کنند،آنها جریان مداوم هوای تحت فشار را فراهم می کنند و باعث می شوند کمپرسور های هوا بسیار کارآمد باشند،آنها همچنین در محیط های کار بسیار کم صدا هستند به همین دلیل بسیار محبوب هستند.

کمپرسور های سانتریفیوژ

در این نوع کمپرسورها از پروانه چرخان برای تولید تخلیه هوای بسیار تحت فشار مورد استفاده قرار می گیرد. این فرآیند جا به جایی پویا نامیده می شود. از آن جا که امکان جریان مداوم را فراهم می نماید. ظرفیت بالاتری نسبت به برخی دیگر از کمپرسورهای هوا دارد.

همینطور تمیز تر است به این دلیل که تمام قسمت هایی که به روغن نیاز دارند با فاصله از جریان هوا قرار می گیرند. انواع گوناگون کمپرسور هوا، روند تأمین انرژی تجهیزات را بسیار آسان کرده است. کمپرسورهای هوا به هر کارگر در یک کارخانه تولید، اجازه می دهد تا به تنهایی کار کند و نه اینکه یک منبع تغذیه متمرکز را برای هدایت همه ابزارها لازم داشته باشد.

تفاوت ها اساسی بین کمپرسور وکیوم و پمپ هوا وجود دارد؟

پمپ های هوا و کمپرسور های وکیوم دستگاههای بسیار مشابه ای هستند که اغلب کارهای مشابه انجام می دهند با این وجود تعدادی تفاوت اساسی میان این دو وجود دارد. برای اینکه سیستم مورد نیاز خود را انتخاب نمایی ابتدا بایستی موارد زیر را بررسی کنید:

۱-ظرفیت

کمپرسور وکیوم به سادگی مایع یا گاز را از یک مکان به مکان دیگر منتقل می کنند در نتیجه لزوما به ظرفیت ذخیره سازی نیاز ندارند. از طرف دیگر کمپرسور های هوا مجبور است هوای تحت فشار را ذخیره نماید بنابراین مدل های گوناگون و ظرفیت های بسیاری دارند.

۲-قدرت خلا

مقاومت کمپرسور وکیوم با توجه به فشار خروجی مطلق اندازه گیری می گردد، هرچه عدد کوچک تر باشد قدرت پمپ نیز بیشتر می گردد. با این حال قدرت کمپرسور با توانایی تولید نیازهای فشرده سازی آن در سیال اندازه گیری می شود.

۳-نرخ جریان

سرعت جریان کمپرسور وکیوم به فشار دو سر پمپ خلا بستگی دارد. در مقابل میزان جریان یک کمپرسور هوا، به قابلیت آن به کاهش حجم بستگی دارد.

۴-مصرف برق کمپرسور وکیوم

کمپرسور وکیوم میتواند کارآمد تر تصور شوند با این حال به صورت معمول انرژی کم تری نسبت به کمپرسور های هوا لازم دارند. این به آن معنا است که پمپ های خلا، بستگی به این دارد که پمپ یا کمپرسور برای چه مواردی مورد استفاده می گیرد به این دلیل که هر کدام برای کاربرد های گوناگونی متناسب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *