اخبار

فیلتر سپراتور

فیلتر سپراتور

همه چیز درباره فیلتر سپراتور

فیلتر سپراتور از جمله قطعات و لوازمی است که در صنایع کوچک و بزرگ وابسته به کمپرسورسازی متقاضی زیادی دارد. این بخش از فرایند کمپرسور، دارای تنوع و تعدد زیادی است و البته برای خرید و انتخاب نوع مناسب آن معمولا باید با مشاور صنعتی و کارشناس این حوزه مشورت صورت بگیرد.

در این مقاله با شما صفر تا صد فیلتر سـپراتور را بررسی خواهیم کرد و درباره قیمت فیلتر، مراحل ساخت آن همچنین زمان تعویض فیلتر سپراتور مطالب مفیدی را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

یک جداکننده مهم و موثر

فیلتر سپراتور در کمپرسور به عنوان یکی از قطعات مصرفی نوع هوای فشرده روغنی کاربرد دارد.

این کمپرسورهای فشرده نیروی نیوماتیک را در اختیار مسئول فنی آن قرار می‌دهند که در کنار قدرت بالای خود، برای کار در محیط دور از دسترس جریان برق و محیط‌های مرطوب یک ابزار امن و ایده‌آل محسوب می‌شوند.

پیش از این در مطلب پر بازدید کمپرسور اسکرو با شما از روتورهای نر و ماده و نحوه عملکرد آنها گفتیم.

فشرده سازی هوا یک فرایند به شدت گرمازا است، جریان هوا به خودی خود یک کاهش دهنده گرما نیست و در این فضا به ویژه در نوع روغنی، نیاز به یک خنک کننده ایده‌ال است.

به همین دلیل است که ناچار به استفاده از پاشش و تزریق مدیریت شده روغن داحل مخزن هواساز خواهیم بود. البته هوای خروجی، قرار نیست آغشته به مولکول‌های روغن باشد. در این نقطه است که نیاز به یک جداکننده حرفه‌ای و موثر حس می‌شود.

فیلتر سپراتور در کنار کوالسر

در برخی صنایع این فرایند به صورت ادغامی و تلفیقی شکل می‌گیرد. در واقع فیلتر سپراتور با فیلتر ادغام کننده در کنار هم کاربرد دارند. این مجموعه دستگاهی است که دو نوع فیلتر را با هم ترکیب می کند: جداکننده و کوالسر. جداکننده به حذف آلاینده‌های جامد و مایع از جریان گاز کمک می‌کند، در حالی که کوالسر در حذف قطرات مایع و تصعید شده از جریان گاز کاربرد دارد.

فیلتـر کوالسر قطعه‌ای از تجهیزات صنعتی است که در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی به کار گرفته می‌شود. ادغام یا کوالسنس فرآیند ایجاد تجمع از آئروسلهای مایع برای ایجاد قطرات بزرگ است که به طور گرانشی تخلیه می‌شوند.

در داخل کمپرسور هوا، یک جداکننده داخلی روغن و آب مشاهده می‌کنید. جداکننده داخلی، آب را از روغنی که داخل کمپرسور می‌ماند جدا می‌کند. این روغنی است که برای روانکاری پیچ دوار و سایر قطعات داخلی استفاده می‌شود.

یک جداکننده روغن و آب، فاضلاب را با تقسیم روغن و آب به اجزای مربوط به هم، برای تخلیه ایمن تصفیه می‌کند. در طول فرآیند، این دستگاه امولسیون‌های روغن و آب را از طریق الگوهای فیلتراسیون طبیعی و جداسازی گرانشی جدا می‌کند.

فیلتر سپراتور

فیلتر سپراتور

فیلتر سپراتور دقیقا چه می‌کند؟

فیلتر سـپراتور دو لایه توری فلزی را در دل خود جای داده که درمیان آن لایه‌هایی از الیاف مصنوعی میکرو فایبرگلاس قرار گرفته است. لایه‌های میکرو فایبرگلاس به صورت فیزیکی مانع عبور ذرات ریز روغن می‌شود. هرچند هنوز بخاراتی از روغن به همراه هوا از فیلـتر سپراتور عبور می‌کند ولی این مقدار قابل چشم پوشی است.

معیار خرید سپراتور

اگر خریدار فیلتر سپراتور هستید باید دستکم به دو موضوع مهم قبل از خریدن آن توجه کنید.

 • ابعاد فیلتر که قرار است در داخل دستگاه قرار بگیرد
 • فشار محیط که فیلتر در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد

از طرفی بهتر است مواردی همچون میزان بازدهی فیلتر و فشردگی الیاف آن و حداکثر میزان روغن عبوری و جنس مواد اولیه نیز بررسی دقیق شود.

کارشناسان بر این باورند که عمر مفید فیلتر سپراتور از ۱۰۰۰ تا ۶۰۰۰ ساعت است. این گستره زیاد نشان از تنوع و تعدد فیلتر سـپراتور دارد و باید هنگام خرید فیلتر مورد نیاز به عملیات انتخاب شده، در نظر گرفته شود.

انواع فیلتر سپراتور

فیلـتر سپراتور با توجه به اندازه قطعات مختلف و اجزای تشکیل دهنده خود مانند ارتفاع فیلتر، قطر بیرونی فیلتر و ارتفاع کلاهک انواع و اقسامی دارد که در ادامه از نظر می‎‌گذارنید:

 1. فیلتر سپراتور کمپرسور از نوع کاسه داخلی و خارجی
  (در نوع کاسه داخلی، این محصول جای کمی اشغال می کند و برای تمام انواع کمپرسورهای اسکرو Screw و پره ای Vane  استفاده می‌شود. دراین نوع فـیلتر سپراتور، جریان روغن از خارج به داخل است)
 2. فیلتر سپراتور بدون فلنچ و فلنچ دار
 3. فیلتر سپـراتور پیچی
  (این پیچ و اتصال آن بر روی دستگاه های کمپرسور که مخزن بزرگی دارند باعث می‌شود تا فـیلتر به کار رفته شده بر روی کمپرسور به صورت کاملاً دقیق و اصولی ثابت بماند و تکان اضافه ای در حین کارکرد دستگاه نداشته باشد.)

البته فیلتر سپراتور را بر اساس محل قرار گرفتن و شکل کاسه انتهای فیلتر به دو حالت اصلی تقسیم می‌کنند:

 • فیلتر سپراتور مخزنی (داخلی)
 • فیلتر سـپراتور کارتریجی (خارجی)

سخن پایانی

امیدواریم این مقاله درباره فیلتر سپراتور برای شما مخاطب عزیز مفید بوده باشد. شرکت تکنو کمپرسور توان با دارا بودن مدیریتی خلاق و مهندسین حاذق و کادری مجرب برای مشاوره و پاسخگویی به سوالات شما عزیزان آماده است. در انتخاب دستگاه‌ها قطعات مهم و موثر همچون فیلتر سپراتور دقت و یک بار برای همیشه برند مناسب خود را مشخص کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *