اخبار

گریس صنعتی چیست

گریس صنعتی چیست

گریس صنعتی جزء اصلی ترین انتخاب ها برای تجهزیات حساس و گرانقیمت کارخانه و کسب و کار شماست . گریس تخصصی مناسب برای هر تجهیزاتی ، شرایط روانکاری خوبی را برای هر عنصر ماشینی تضمین می کند . گریس های روان کننده به عنوان نیمه سیالات حاصل از پراکندگی یک غلیظ کننده در یک مایع تعریف می شوند . ترکیب آنها معمولاً بین 80 تا 90 درصد روغن پایه ، 2 تا 20 درصد غلیظ کننده و بقیه مواد افزودنی هستند . انتخاب روان کننده مناسب برای یک طرح انتقال نیرو صنعتی می تواند یک کار دشوار باشد ، زیرا روغن های صنعتی در انواع و فرمول های مختلفی وارد می شوند و بسیاری از صنایع به روان کننده هایی احتیاج دارند که به مقررات و استانداردهای خاصی پایبند باشند . در این نوشته میخواهیم با این روان کننده ها بیشتر اشنا شویم .

گریس صنعتی چیست

گریس ماده ای است که بر روی سطوحی که حرکت نسبی بین آنها وجود دارد استفاده می شود . روان کننده اصطکاک و ساییدگی بین سطوح را کاهش می دهد . با این حال ، روان کننده می تواند عملکردهای دیگری غیر از این عملکردهای اولیه داشته باشد . خصوصا در باره عملکرد کمپرسور اسکرو ، گریس جزء اولین الزامات است . برخی از نقش های دیگر عبارتند از عامل آب بندی ، عامل انتقال حرارت ، عامل پیشگیری از خوردگی ، عاملی برای به دام انداختن و دفع آلاینده های سیستم های مکانیکی . روان کننده ها را می توان در اشکال مختلفی یافت . مانند روان کننده های مایع ، نیمه جامد، روان کننده های خشک و گاز و غیره . رایج ترین روان کننده ها روغن ها و گازها هستند . سیستم های مکانیکی باید تعادلی بین کاهش اصطکاک و سایش توسط روانکار و عملکردهای ثانویه آن در نظر بگیرند . توصیه های مجموعه ای از تولیدکنندگان وجود دارد که رعایت آنها ضروری است زیرا عملکرد بهینه را افزایش می دهند . گریس صنعتی از یک روان کننده مایع همراه با یک غلیظ کننده تشکیل شده است . این غلیظ کننده معمولاً صابونی است که با مواد افزودنی ترکیب می شود که به ویژگی های دیگر مانند چسبندگی و مقاومت در برابر خوردگی کمک می کند . گریس معمولاً در نقطه افت دما ، بین 200 تا 500 درجه فارنهایت ، مایع می شود . با این حال ، بسته به عامل ضخیم کننده ، این حتی می تواند بیشتر باشد . به عنوان مثال ، گریس هایی که آهک غلیظ شده یا صابون های کلسیمی هستند دارای نقطه ریزش کمتری هستند در حالی که گریس هایی که غلیظ شده با خاک رس هستند در دماهای بالاتر مایع می شوند .

انواع گریس صنعتی و متداول ترین ان

از انواع گریس صنعتی میتوان به گریس لیتیوم اشاره کرد . گریس لیتیوم یک گریس همه منظوره است که به طور گسترده در کاربردهای صنعتی استفاده می شود . دارای پایداری مکانیکی عالی، مقاومت در برابر دمای خوب و مقاومت در برابر آب است. برای کاربردهای مختلف مانند بلبرینگ، چرخ دنده و روانکاری عمومی مناسب است . مورد بعدی گریس کلسیم می باشد . گریس کلسیم یکی دیگر از گریس های همه کاره است که در محیط های صنعتی استفاده می شود . مقاومت خوبی در برابر آب دارد و اغلب در کاربردهای خودرو ، نقاط شاسی و ماشین آلات سنگین استفاده می شود . گریس سیلیکون یک گریس غیر ذوب و با دمای بالا با مقاومت عالی در برابر اکسیداسیون و پایداری حرارتی است . معمولاً در کاربردهایی که شامل دماهای بالا ، اتصالات الکتریکی ، قطعات لاستیکی و قطعات پلاستیکی هستند استفاده می شود . گریس دیگر ، گریس پلی اوره است که یک گریس مصنوعی است که عملکرد عالی در دمای بالا و پایداری طولانی مدت را ارائه می دهد . معمولاً در یاتاقان‌های موتور الکتریکی ، یاتاقان‌های مهر و موم شده برای طول عمر و کاربردهایی که نیاز به فواصل طولانی‌تر روغن‌ کاری وجود دارد ، استفاده می‌شود . و مورد اخر که متداول تر است گریس مصنوعی می باشد . گریس های مصنوعی با استفاده از روغن های پایه مصنوعی و مواد افزودنی تولید می شوند تا ویژگی های عملکردی را افزایش دهند . این گریس‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در مقایسه با گریس‌های معمولی مقاومت دمایی ، پایداری اکسیداسیون و عمر طولانی‌تری را ارائه دهند . آنها در صنایع مختلف از جمله خودروسازی ، هوافضا و ماشین آلات سنگین کاربرد دارند .

نحوه عملکرد درایرهای تبریدی

استفاده از هوای فشرده در صنایع امروز یک نیاز مبرم است  و در اکثر صنایع که به هوای فشرده احتیاج دارند.

مزایای گریس مصنوعی

از طرف دیگر ، اگر تجهیزات برای طول عمر روغن کاری شوند ، روغن های با پایه مصنوعی اغلب به دلیل مزایای زیادی که دارند توصیه می شوند . این مزایا عبارت اند از عملکرد ویسکوزیته کم و درجه حرارت بالا ، کاهش تلفات تبخیری ، کاهش اصطکاک و کاهش سایش ، راندمان بهبود یافته ، پایداری شیمیایی و مقاومت در برابر مشکلات لجن روغن ، فواصل تخلیه طولانی . با وجود مزایای بسیار زیادی که متداول ترین گریس ها در صنعت دارند ، گریس های مصنوعی مانند گریس شِل و گریس توتال نیز به دلیل یکی از مضرات هزینه شناخته شده اند . اما ممکن است هزینه ها با فواصل تغییر طولانی کاهش یابد ، زیرا روغن ها و گریس های مصنوعی و خاص می توانند در هنگام استفاده از روغن پایه میتوانند پنج برابر با کیفیت تر از روان کننده های غیر مصنوعی باشند . کیفیت روانکاری این گریس ها از مزایای اصلی انهاست . به دلیل ساختار مولکولی دقیقی که در فرمولاسیون انها استفاده میشود موجب شده این روانکننده ها اصطحکاک بین اجزای متحرک را کاهش دهد .  نیاز اصلی برای انتخاب بهترین گریسها مناسب ویسکوزیته روغن پایه است . برای انتخاب ویسکوزیته مناسب ، تامین کننده روغن باید اطلاعات تکمیلی در این مورد داشته باشید . به عنوان مثال برای انتخاب متداول ترین گریس ها ، مانند روغن های PAG ( پلی آلکلین گلیکول ) برای اصطکاک کشویی مناسب هستند اما برای اصطکاک نوردی نه . به همین ترتیب ، روغن های PAO برای اصطکاک نورد مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند برخی از اصطکاک های کشویی را کنترل کنند ، در حالی که روغن های سیلیکون و PFPE معمولا برای دماهای بسیار بالا استفاده می شوند .

عوامل مورد توجه در انتخاب گریس

عواملی که در انتخاب روانکار باید در نظر گرفته شود : هنگام انتخاب روانکارهای صنعتی ، عوامل متعددی باید در نظر گرفته شود تا از عملکرد مطلوب و سازگاری با کاربرد اطمینان حاصل شود . برخی از ملاحظات کلیدی عبارتند از : توجه به روغن کاری گریس . روغن کاری به طور گسترده در کاربردهای صنعتی مختلف استفاده می شود . برای اطمینان از روانکاری مناسب یاتاقان ها ، که اجزای حیاتی در ماشین آلات هستند ، ضروری است . روغن کاری مناسب یک لایه محافظ بین عناصر نورد و نژادهای یاتاقان ها ایجاد می کند و اصطکاک را کاهش می دهد و از سایش زودرس جلوگیری می کند . نوع روغن : انتخاب نوع روغن مناسب بسیار مهم است ، زیرا روغن های مختلف دارای خواص و ویژگی های عملکردی متفاوتی هستند . برخی از انواع روغن های رایج عبارتند از روغن های معدنی ، روغن های مصنوعی و روغن های زیست تخریب پذیر . روغن‌های معدنی برای کاربردهای عمومی مناسب هستند ، در حالی که روغن‌های مصنوعی از نظر مقاومت در برابر اکسیداسیون ، پایداری حرارتی و شاخص ویسکوزیته عملکرد بهتری دارند . روغن های زیست تخریب پذیر برای کاربردهای حساس به محیط زیست ترجیح داده می شوند . روانکاری گریس: روانکاری گریس به طور گسترده در کاربردهایی استفاده می شود که روغن کاری روغن ممکن است امکان پذیر یا موثر نباشد . گریس خاصیت چسبندگی و آب بندی بهتری را ایجاد می کند و آن را برای کاربردهایی با حرکت آهسته یا متناوب ، بارهای زیاد و دماهای شدید مناسب می کند . معمولاً در بلبرینگ ها ، چرخ دنده ها و سایر اجزایی که نیاز به روانکاری طولانی مدت دارند استفاده می شود . در انتخاب روغن کمپرسور اسکرو نیز میتوانید از همین موارد استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *