اخبار

کمپرسور فشار قوی

کمپرسور فشار قوی

کمپرسور فشار قوی، هوای محیط را جذب کرده و آن را تا فشار ۶۰۰۰ پوند بر اینچ مربع (PSI) برای کاربردهای تنفس هوا و سایر موارد فشرده می‌کند. همانطور که هوا در مراحل مختلف فشرده سازی حرکت می کند، پس از هر مرحله خنک می شود.

در این مقاله با شما از از کاربرد کمپرسور فشار قوی، همچنین انواع آن خواهیم گفت.

کاربرد کمپرسور فشار قوی

کمپرسور فشار قوی، فشاری بالاتر از هزار psi معادل ۶۹ بار تولید می‌کند و به طور گسترده در برنامه های کاربردی صنعتی استفاده می‌شود. از جمله موارد مهم این کاربرد عبارت است از:

  • تولید برق
  • صنعت نفت و گاز
  • صنعت قالب گیری ضربه ای
  • حوزه چرخه CNG
  • صنایع شیمیایی و پتروشیمی
  • صنعت معدن
  • صنایع دریایی و کشتیرانی
  • صنعت نساجی
  • صنعت راه آهن

کمپرسورهای اسکرو و دوار یا چرخضی (روتاری) برای استفاده مداوم از فشار قوی هوا یا روغن، بهترین هستند.

اما این کمپرسورها عموماً قادر به ارائه فشارهای بالاتر از ۲۱۰ PSIG نیستند. از سوی دیگر، کمپرسورهای پیستونی می‌توانند در فشار کاری ۵۰۰ PSIG و بالاتر کار کنند، این کمپرسورها البته فقط برای استفاده متناوب و طولانی مدت طراحی شده‌اند.

دستگاه کمپرسور فشار قوی یکی از انواع پرکاربرد کمپرسورهای هوا است. این دستگاه می‌تواند فشار زیادی را ایجاد کند. این نوع از کمپرسور می‌توانند از ۲۵ تا ۴۰۰ بار فشار تولید کنند. از کاربرد آن در صنایعی مانند کشتیرانی، آتش نشانی، تولید ظروف پت و… است.

تفاوت بین کمپرسور فشار قوی و کم فشار

سیلندرهای کم فشار برای سیستم هایی با محدوده فشار کاری ۱۵-۱۶۰ psi طراحی شده اند. هرگز از سیلندر کم فشار در سیستم فشار قوی استفاده نکنید.

سیلندرهای فشار قوی برای سیستم های نمونه برداری با محدوده فشار کاری ۲۲۱۶ psi و بالاتر طراحی شده‌اند. توصیه می‌شود که فشار تحویل سیستم های فشار بالا هنگام نمونه برداری تا ۱۰۰۰psi تنظیم شود.

همه افراد همیشه به دنبال خرید بهترین کمپرسور هوا هستند که مناسب نیازهای خود باشند. تعداد کارآفرینان و صاحبان کارخانه‌ها و شرکت‌ها در این زمینه بسیار زیاد است و از آن جایی که کمپرسورهای هوا به یک بازیگر ضروری در بسیاری از صنایع تبدیل شده‌اند، نیاز به شناخت صحیح آن احساس می‌شود.

دانستن تفاوت بین کاربرد کمپرسور فشار قوی، متوسط و پایین ضروری است.

۳ طبقه بندی کمپرسور هوا از نظر فشار

هر کاربرد هوای فشرده برای عملکرد عادی و برای دسته بندی آسان تر کمپرسورها نیاز به فشار معینی دارد، کمپرسورهای هوا به سه دسته تقسیم می شوند که با توجه به فشاری که هوا به آن می‌رسد محاسبه می‌شود و به شرح زیر است:

کمپرسورهای هوای کم فشار

آنها فشار ۱۵۰ psi یا کمتر، (۱۰ بار یا کمتر) تولید می کنند که در بسیاری از کارگاه ها، مشاغل کوچک، تعمیرگاه های بدنه خودرو، کارگاه‌های تایر و کارخانه‌های کوچک تولیدی استفاده می‌شود.

کمپرسورهای هوا با فشار متوسط

محدوده تولید آن از فشار بین ۱۵۰ تا ۱۰۰۰ psi معادل ۱۰٫۴ تا ۶۸٫۹ بار است. در صنایع مختلف مانند اکسیداسیون بریکت در صنایع نفت و کارخانه های داروسازی استفاده می شود.

کمپرسور هوا با فشار بالا

کمپرسور فشار قوی، فشاری بالاتر از هزار psi معادل ۶۹ بار تولید می‌کند و به طور گسترده در برنامه‌های کاربردی صنعتی استفاده می‌شود.

به طور کلی، کمپرسور باد فشار قوی مدل قوی تر و پیشرفته تری نسبت به کمپرسور های سیلندر پیستونی هوا است. بر خلاف کمپرسورهای معمولی که محدوده تولید فشار در آنها بین ۶ تا ۱۲ بار است، در کمپرسور فشار قوی با هوای فشرده به واسطه فشرده سازی ۲ تا ۴ مرحله ای و وجود سیلندر و پیستون قوی‌تر، امکان ایجاد فشار چندین برابر نسبت به حد نرمال وجود دارد (۲۰ بار تا ۳۵۰ بار).

انواع کمپرسور فشار قوی

کمپرسورهای فشار قوی در ظرفیت های مختلف و با کاربری های متنوعی تولید و ارائه می شوند که از پر کاربردترین این ظرفیت ها می توان به کمپرسور فشار قوی ۳۰ بار، کمپرسور باد فشار قوی ۴۰ بار، کمپرسور فشار قوی ۲۰۰ بار، کمپرسور فشار قوی ۳۰۰ بار و پمپ باد فشار قوی ۳۵۰ بار اشاره کرد.

سخن پایانی

انواع مختلف و متنوع کمپرسور فشار قوی در بازار نشان می‌دهد که شما خریدار گرامی باید با دقت و آگاهی کامل پیش از خرید، هدفگذاری درستی داشته باشید. قرار نیست قوی‌ترین دستگاه در این حوزه الزاما مشکل پروژه شما را حل کند. گاهی به نسبت نیاز خود، می‌توانید کمپرسور ارزان تر و شاید متوسطی را انتخاب کنید.

شرایط نگهداری، خدمات پس از فروش، گارانتی دستگاه همچنین شرط مراجعه کارشناس فنی به کارخانه پس از فروش دستگاه بسیار اهمیت دارد و حیاتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *