شرایط اتاق کمپرسور

کمپرسور را کجا نصب کنیم؟

۱- یک واحد اختصاصی و مرکزی برای کمپرسورهای خود انتخاب کنید، نزدیک به نقطه‌ مصرف.
تلاش کنید فارغ از کاربری و صنعت خود، سیستم کمپرسور هوای خود را در نقطه‌ای اختصاصی و مرکزی قرار دهید. مزایای این اقدام بهره مندی از هزینه‌های بهبودیافته‌ عملیاتی، قرارگیری بهتر تجهیزات هوای فشرده، لوله کشی و سایر ابزار مرتبط، سرویس و تعمیرات آسانتر، کاربری بهتر، فرصت‌های بهتر برای کنترل تهویه هوا و سطوح سر و صدا و در آخر جلوگیری از دسترسی افراد غیرمسئول می باشد.
نصب مستقیم دستگاه در کارگاه و یا سوله‌ای نزدیک به نقطه‌ مصرف منجر به صرفه‌جویی در فضا و به موجب کاهش افت فشار ناشی از لوله‌کشی کاهش هزینه‌های انرژی راه به همراه می آورد. همچنین می توان از فرصت ایجاد سیستم ریکاوری انرژی با کمک روغن و یا هوای خنک‌کننده بهره‌مند بود.
در صورت ضرورت قرارگیری کمپرسور در محوطه‌ی سقف‌داری خارج از فضای بسته‌ی داخلی، به دلیل محدودیت‌های مکانی، رعایت ظوابط دقیقی برای محافظت در تمامی شرایط آب و هوایی،‌ اختصاص فضای کافی، حصول اطمینان از عدم ورود گرد و غبار، مواد اشتعال‌زا یا خوردنده به سیستم و دسترسی ایمن الزامی است.
عموما یک سطح صاف با استقامت کافی در برابر وزن برای راه‌اندازی کمپرسور کفایت می کند. در اکثر کمپرسورها مکانیزمی برای تعدیل لرزش اندیشیده شده است. البته بتن‌ریزی یک سکو برای پکیج کمپرسور معمول است و این برای اهداف تمیزسازی و ایجاد یک جای مشخص می باشد.

۲- از وجود فضای کافی و نزدیکی به تجهیزات کمکی اطمینان حاصل کنید.
برای تجهیزات زیاد و لوله‌کشی بلند می بایست واحد کمپرسور مرکزی در جایی قرار بگیرد که امکان انتخاب بهینه‌ترین مسیرها برای سیستم توزیع هوای فشرد‌ی آن فراهم گردد. از وجود فضای کافی برای دسترسی های مربوط به سرویس و نگهداری و همچنین ترجیحاً نزدیکی کمپرسور به ابزارآلات مکمل مانند پمپ‌ها، فن‌ها و حتی اتاق بویلر، اطمینان حاصل کنید.
ارتفاع خالی کافی (کلیرنس) برای جرثقیل در بالای دستگاه مدنظر قرار دهید تا امکان برداشتن اجزای سنگین کمپرسور، مانند موتور الکتریکی، وجود داشته باشد. ایده‌آل است اگر اتاق فضای کافی برای نصب یک کمپرسور اضافه به عنوان استند بای و یا برای مصارف آتی داشته باشد. زه‌کشی مناسب برای مدیریت کاندسیت کمپرسور، افترکولر، خشک‌کن (درایر) و واحد‌های هواساز نیز از اهمیت یکسانی برخوردار است. در نهایت قوانین محلی مربوط به مدیریت پسماند را نیز لحاظ کنید.

۳- از تامین هوای ورودی پاکیزه اطمینان حاصل کنید.
برای عملیات کارآمد و بدون مشکل هوای ورودی کمپرسور می بایست عاری از آلودگی‌های جامد و گاز باشد. هر گونه آلاینده جامد میتواند باعث سایش و خوردگی در دستگاه شود و به آن آسیب برساند.
ورودی هوای کمپرسور معمولا در منفذی در محفظه‌ی کاهنده‌ی صدا قرار دارد، لیکن امکان قرارگیری آن در مکانی دور که به هوای پاکیزه دسترسی دارد نیز وجود دارد. گازهای اگزوز وسایل نقلیه در صورت ورود به هوای ورودی کمپرسور بسیار مخرب هستند. در صورت غلظت بالای غبار در محیط، نصب یک فیلتر مقدماتی ضروری است و در این حالت افت فشار ناشی از فیلتر مقدماتی می بایست در محاسبات مربوط به طراحی فاز بعد لحاظ گردد.
قرارگیری ورودی هوا در سایه نیز از آن رو حائز اهمیت است که خنک بودن هوای ورودی یک مزیت محسوب می شود.

۴- از تهویه‌ هوای مناسب اتاق مطمئن شوید.
کمپرسور با هر محله فشرده سازی هوا، گرما تولید میکند و این یعنی تهویه هوای کافی برای اتاق کمپرسور حیاتی است. هوای مطبوع می بایست از خارج ساختمان با ماکسیمم (بیشینه) سرعت ۴ متر بر ثانیه به داخل کشیده شود، ترجیحاً از آب‌بندی کانال‌بندی مفرط پرهیز کرده و در صورت امکان ورودی هوا را رو به شمال قرار دهید تا از سایه‌ی بیشتری در فصول گرم بهره‌مند شود. پنجره‌های مشبک و واحد‌های کاهنده‌ی جریان هوا از ورود ذرات خارجی و جریان هوای سرد جلوگیری می کند. ورودی هوا و تهویه هوای ترمواستاتیک به ترتیب می بایست در پایین‌ترین نقطه‌ی ممکن بر روی یک دیوار و بالاترین نقطه‌ی ممکن در دیوار مقابل قرار گیرند. همواره از یک مشاور تهویه‌ی حرفه‌ای کمک بگیرید، بسیاری از تاسیسات خوب با سیستم‌های تهویه نامناسب دچار مشکل شده اند.
یکی از روش های مفید برای استفاده از گرمای تولید شده این است که در محل های دیگر کارخانه استفاده شود. به عنوان مثال برای گرم کردن محیط کار یا گرم کردن سیالات.

در فرمول فوق مترمکعب بر دقیقه‌ی هوای تهویه برابر است با جریان گرما با واحد کیلووات تقسیم بر ضریب ثابت در میزان افزایش دمای مجاز ترموستات فن ها باید در محل مناسبی در فن قرار بگیرند. این فن ها باید قابلیت کنترل افت فشار درون مجرا و دیواره های داخلی و . . . را داشته باشند. مقدار هوای تهویه باید به اندازه ای باشد که دمای اتاق فقط ۱۰~۷ درجه سانتیگراد افزایش یابد. در صورتی که مشکلی برای تهیه تهویه مناسب در اتاق وجود داشته باشد، می توان امکان استفاده از کمپرسورهای آب سرد را در نظر گرفت.

 

۵- به قوانین سلامت و ایمنی پایبند باشید.
در صورتی که کمپرسور در مکانی نزدیک به سایر تجهیزات و یا کارکنان قرار دارد باید نکات ایمنی و سلامتی مورد نیاز، در کنار دسترسی کافی برای سرویس، مدنظر قرار گیرند.
برای اطمینان از عملکرد و سلامت تجهیزات کمپرسور، به عنوان یک عضو حیاتی فرایند تولید، برقراری تمامی نکات فوق ضروری است.