اخبار

درایر تبریدی

درایر تبریدی

درایر تبریدی یا هوا خشک‌کن های یخچالی با اصل مشابه یخچال‌ها یا مبردهای خانگی یا سیستم‌های تهویه مطبوع خانگی کار می‌کنند. هوای فشرده در یک مبدل حرارتی هوا به مبرد اصلی تا حدود ۳۵ درجه فارنهایت خنک می‌شود، دمایی که رطوبت را از دست داده، متراکم شده و تخلیه می‌شود.

به طور کلی باید گفت که درایر تبریدی برای حذف رطوبت هوای فشرده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این مقاله با شما از انواع درایرهای تبریدی، نحوه عملکرد آن و راهکار صرفه جویی در نگاه داری این ابزار مهم خواهیم گفت.

سه ویژگی مهم درایر

درایرهای تبریدی هواسان سه ویژگی مهم دارند:

 1. نصب آسان
  خشک‌کن‌های هوای یخچالی یا درایرهای تبریدی ما از مفهوم plug-and-play دور نیستند، به این معنی که می توانید به راحتی دستگاه خود را نصب کنید و از سادگی در عین شکوه این سازه مهندسی لذت ببرید.
 2. حداقل نگهداری، حداکثر زمان کار
  مجموعه درایرهای تبریدی هواسان به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارند و از این رو می توانند حداکثر زمان کاری را ارائه دهند. کاهش هزینه‌های تولید خود از طریق خرابی کمتر رمز موفقیت در این مسیر است.
 3. حفاظت از سیستم قابل اعتماد
  درایر تبریدی ما راه حلی قابل اعتماد، اقتصادی و ساده برای جلوگیری از تراکم و در نتیجه خوردگی در سیستم‌های شما ارائه می‌دهد.

بهره وری انرژی در درایر تبریدی

بهره وری انرژی به افت فشار داخلی و توان الکتریکی مصرف شده توسط درایر تبریدی بستگی دارد.

افت فشار را تا حد امکان پایین نگه دارید. افت فشار داخلی تفاوت بین فشار هوای فشرده در لوله ورودی و خروجی درایر است. هرچه افت فشار داخلی درایر تبریدی کمتر باشد، فشار کمتری باید با کمپرسور هوا به دست آورید و هر چه کمپرسور انرژی کمتری مصرف کند، درایر تبریدی نیز بیشتر، افت فشار را به حداقل رسانده و در نتیجه کمترین مصرف انرژی را دارد.

درایر تبریدی به کمپرسور هوا متصل می‌شود و هوا را تا دمای خاصی خنک می‌کند. هوا معمولاً بین ۳۵ درجه فارنهایت و ۵۰ درجه فارنهایت خنک می‌شود. در نتیجه، نقطه شبنم فشار PDP  باید ۳۳ درجه فارنهایت تا ۳۹ درجه فارنهایت باشد. هوا گرم می شود و پس از خروج آب از هوا و جدا شدن از طریق خطوط برای استفاده نهایی ارسال می شود.

درایر تبریدی غشایی

درایرهای هوای غشایی نیز یک گزینه محبوب هستند. این درایر از یک غشای نیمه تراوا برای جداسازی رطوبت از هوای فشرده استفاده می‌کند. آنها نسبت به درایرهای تبریدی معمولی از نظر انرژی کارآمدتر هستند، اما ممکن است نیاز به تعمیر و نگهداری بیشتری داشته باشند.

یک ابزار ضروری

باید پذیرفت که درایر تبریدی وسیله‌ای ضروری در انواع کمپرسورهای هوای فشرده، از جمله کمپرسورهای پیستونی و اسکرو است.

نوع کمپرسور پیستونی که در یخچال فریزر خانگی و دستگاه‌های تهویه هوا صنعتی هم استفاده می‌شود، وظیفه متراکم کردن هوا را بر عهده دارد. مقایسه و راه انتخاب کمپرسور اسکرو و پیستونی بر اساس حجم هوای مورد نیاز دستگاه صورت می‌گیرد.

معمولا در صورتی که نیاز به روشن بودن دائمی کمپرسور نباشد از مدل پیستونی استفاده می‌شود.

با توجه به روند کار درایر تبریدی، این دستگاه شامل اجزای زیر است:

 • کمپرسور درایر تبریدی
 • کندانسور
 • مبدل گرمایی
 • رسیور
 • لوله مویی
 • شیر گازی مبدل گرمایی

دوست‌دار محیط زیست و کم هزینه

یکی از عواملی که بر اهمیت درایر تبریدی پرکاربرد می‌افزاید، استفاده از گازهای فریونی است.

با توجه به قوانین بین‌المللی برای حفاظت از محیط زیست لازم است از گازهای دوست‌دار محیط زیست استفاده شود. شرکت‌های معتبر بین‌المللی و داخلی در راستای مسئولیت اجتماعی خود، این نکته را رعایت می‌کنند.

نصب ساده و استفاده مجدد از رطوبت

از دیگر مزایای درایر تبریدی کمپرسور، عدم نیاز به فضای زیاد برای نصب است.

کافی است کمپرسور را کمی جابه‌جا کرده و دستگاه را در مقابل آن قرار بدهید. یکی از عواملی که این دستگاه را وسیله‌ای پرکاربرد و مقرون به صرفه می‌کند، امکان استفاده مجدد از رطوبت خارج شده از آن است.

کاربرد وسیع در صنعت غذا و دارو

درایر تبریدی در کارخانه‌های مواد غذایی و یا سردخانه‌ها کاربرد وسیعی دارد. رطوبت موجب فاسد شدن میوه‌ها، غذاها و مواد خوراکی می‌شود و به همین دلیل استفاده از این دستگاه در این مکان‌ها ضرورت دارد.

مکان‌های مورد استفاده:

 • کارخانه‌های بزرگ صنعتی تولید فلزات
 • کارخانه‌هایی با دستگاه‌های فلزی
 • کارخانه تولید مواد غذایی و تجهیزات پزشکی
 • سردخانه‌ها و انبارهای نگهداری مواد غذایی و میوه‌ها

سخن پایانی

همانطور که ذکر شد، اصول کار درایر تبریدی به این گونه است که هوای فشرده مرطوب ابتدا وارد یک مبدل حرارتی شده و هوای گرم ورودی بر اثر مجاورت با هوای سردی که می‌خواهد از درایر خارج شود تا حدودی خنک می‌شود. سپس هوا وارد اواپراتور شده و بخار موجود در هوا به مایع تبدیل می‌شود.

معمولا هوای خارج شده از کمپرسور ۲۰ تا ۳۰ درجه گرم تر از هوای محیط است. به دلیل وجود آب و روغن در داخل کمپرسور، هوای خارج شده از آن خشک و خالص نیست. با نصب دستگاه درایر تبریدی موجب خالص شدن هوا و کاهش رطوبت آن می‌شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *