اخبار

تله آبگیر

همه چیز درباره تله آبگیر

تله آبگیر، به عنوان یک فیلتر سوخت جداکننده آب به گونه ای طراحی شده است تا ناخالصی‌ها یا آب را قبل از رسیدن به موتور جذب کند. ماهیت این سیستم فیلتراسیون به طرز شگفت آوری ساده است. قسمت بالایی فیلتر از یک عنصر کاغذی تشکیل شده و قسمت پایینی فیلتر یک مخزن یا کاسه نگهدارنده است.

جداکننده آب قطعه ای از تجهیزاتی است که بیشتر برای تصفیه فاضلاب استفاده می‌شود و تخلیه آن را به یک نقطه تخلیه تایید شده مانند فاضلاب، ایمن می‌کند. این بخش، روغن‌ها، گریس‌ها و هیدروکربن‌ها را از بین می‌برد و فقط آب سالم صنعتی باقی می‌ماند.

در این مقاله با شما از عملکرد تله آبگیر خواهیم گفت و مشخص خواهیم کرد که چگونه ساخته می‌شود و برای خرید، کدام فاکتورها را باید جدی بگیرید.

عملکرد تله آبگیر

تله آبگیر با توجه به فرایند گریز از مرکز، قطرات درشت و ماکرو آب را از هوای کمپرسور جدا می‌کند. هنگام ورود هوا به تله آبگیر، هوا با یک سری پره فرفره‌ای شکل برخورد می‌کند. بر اثر برخورد با این پره، هوا یک مسیر چرخشی و گردابی را داخل هوزینگ تله آبگیر تجربه کرده و از آب داخل خود جدا می‌شود.

در واقع جداکننده‌ها بر اساس این اصل کار می کنند:

  • سه جزء که دارای چگالی متفاوتی هستند، به آنها اجازه داده می‌شود آزادانه با گریز از مرکز حرکت کنند
  • در هنگام حرکت آهسته گاز در بالا، آب در پایین و روغن در وسط قرار می‌گیرد
  • هر گونه مواد جامد مانند ماسه نیز در کف جداکننده ته نشین می شود

تفاوت فیلتر و جدا کننده

فیلترها از بیشترین حجم کاسه برای فیلتر کردن استفاده می‌کنند در حالی که جداکننده‌ یا سپراتور فضای بیشتری در پایین کاسه دارند تا ماسه بیشتری جمع شود. در کاربردهایی با شن و ماسه سنگین یا رسوبی که باید برداشته شود، داشتن فضای اضافی به این معنی است که نیازی به پاکسازی مکرر ندارد.

اجزای تله آبگیر

تله آبگیر با توجه به مرجع تولید آن از اجزایی مانند پوسته مخزن، بافل، اتصالات و درب (معمولا از فولاد ضد زنگ ۳۰۴ ساخته شده) تشکیل شده است. پک واسط از مواد PVC موجدار در برابر جذب کننده روغن (الئوفیلیک) ساخته شده است.

تله آبگیر عمدتاً در سمت مکش پمپ بالابر قرار دارد، بنابراین هرگونه نشتی منجر به مکش هوا به داخل سوخت می‌شود. همین نوع نشتی‌ها می توانند باعث نشت سوخت در هنگام خاموش شدن موتور شود.

تله آبگیر یکی از اجزای اصلی سیستم هوای فشرده محسوب می‌شود. برای حذف رطوبت اضافی، این یک عضو مهم و تاثیرگذار سیستم محسوب می‌شود.

ابزارآلات پنوماتیکی با توجه به جمع شدن رطوبت داخل سیستم، به مرور زمان آسیب جدی می‌بینند. تله آبگیر این رطوبت اسیب زننده را از سیستم حذف و خارج می‌کند.

رطوبت جمع آوری شده در تله آبگیر، در نهایت می‌تواند به صورت دستی یا اتوماتیک جمع  و خارج شود.

محل قرارگیری تله آبگیر

تله آبگیر در کمپرسورهای سیلندرپیستونی یا پمپ باد، بعد از لوله خروجی مخزن کمپرسور و در کمپرسورهای اسکرو بعد از کمپرسور و قبل از ورودی مخزن ذخیره هوای فشرده قرار می‌گیرد.

تله آبگیر با جذب قطرات درشت آب تا مرز ۲۰ میکرون موجب حذف رطوبت از سیستم هوای فشرده خواهد شد.

انواع تله آبگیر

تله آبگیر در حجم و ظرفیت‌های مختلفی در بازار وجود دارد. این تله فیلتری با کانکشن‌ها یا اتصالات رزوه‌ای و فلنچی در دسترس است.

این تله آبگیر به صورت inline در خط هوای فشرده قرار می‌گیرد.

کاربرد تله

تله آبگیر در صنایع داروسازی، نساجی همچنین کارگاه‌های تولید MDF و حتی در کارگاه‌های نجاری و رنگ آمیزی کاربرد فراوان و موثری دارد.

تله آبگیر فشار قوی

برای کمپرسورهای دارای فشار کاری بالاتر از ۱۶ بار نیز تله آبگیر فشار قوی در بازار قابل دسترس است. این تله‌ها یا جدا کننده‌ها تا حداکثر ۵ بار، فشار کاری را تحمل می‌کنند.

فاکتورهای مهم برای خرید تله آبگیر

اگر می‎‌خواهید از بازار، تله آبگیر خریداری کنید باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  1. ظرفیت تولید هوای فشرده کمپرسور در مطابقت با نوع تله آبگیر
  2. میزان فشار کاری که بر دستگاه وارد می‌شود
  3. اندازه اتصالات لوله‌های خارج شونده از مخزن

تله آبگیر، به نوعی همکار درایر تبریدی است. در واقع این تله تا مرز ۳۰ درصد از رطوبت داخل هوای فشرده را حذف و جداسازی می‌کند. این میزان از فیلترینگ در کنار عملکرد درایر تبریدی تا ۹۹ درصد از رطوبت و قطرات درشت آب در هوا را حذف خواهد کرد.

همان طور که می‌دانید، هوای فشرده خروجی از کمپرسور با دمای ۳۶ درجه وارد سپراتور آب یا همان تله آبگیر می‌شود. در اثر برخورد با پره‌های در نظر گرفته شده در داخل بدنه تله آبگیر، به صورت گردابی و گریز از مرکز فرایند جدا سازی قطرات درشت آب شکل می‌گیرد.

طی این فرایند و حرکت سانتریفیوژ ذرات بخار مایع به یکدیگر پیوسته و به مرور سنگین می‌شوند. به دلیل اینکه اینرسی آب از هوا بیشتر است، قطرات آب ته نشین شده و در انتهای تله آبگیر صنعتی آماده تخلیه سازی خواهند شد.

سخن پایانی

تله آبگیر کمپرسور یا رطوبت گیر کمپرسور باعث افزایش قابل تامل کیفیت هوای فشرده مورد استفاده در صنایع مختلف می‌شود.

تله آبگیر توانایی جذب ذرات درشت روغن و آب تا اندازه ۲۰ میکرون را دارد. از طرفی بالابردن کیفیت هوای فشرده شده خروجی از کمپرسور و بالا رفتن عمر تجهیزات و عدم آسیب رسیدن به آنها در کنار بهبود عملکرد کمپرسور و کاهش میزان رسوب در خطوط کمپرسور را به مالک کمپرسور هدیه می‌دهد.

برای داشتن اطلاعات بیشتر با مشاوران و مهندسان گروه صنعتی هواسان مبتکر، تماس بگیرید. آرامش خاطر مخاطبین حرفه‌ای هواسان مبتکر، مهمترین چیزی است که به آن می‌اندیشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *